• 606-725-765
  • info@poznanbrass.pl

In memorian

Wspomnienie o Adamie Skrzypczaku

W dniu 27 sierpnia 2011 roku zmarł muzyk naszego zespołu, perkusista Adam Skrzypczak. Urodził się w Bydgoszczy i tam zdobył wykształcenie muzyczne. Jego praca zawodowa skoncentrowała się na służbie w Orkiestrze Reprezentacyjnej Wojsk Lotniczych i w niej stworzył wraz z Józefem Knaflewskim i Piotrem Pełczyńskim najlepszą sekcję perkusji, nie tylko wśród orkiestr wojskowych, ale również pozostałych orkiestr dętych. Musztra paradna z pokazem sekcji perkusji była wielokrotnie oklaskiwana przez publiczność w kraju i za granicą. Adam świetnie grał też na klarnecie, gitarze i innych instrumentach i te jego umiejętności były często wykorzystywane. Występował również jako solista, nie tylko na zestawie perkusyjnym, ale również np. na ksylofonie.

Po przejściu do cywila Adam został perkusistą Orkiestry Miasta Poznania przy MPK Poznań oraz instruktorem w Orkiestrze Huty Szkła „Warta” w Sierakowie, później również w Miejskiej Orkiestrze Dętej w Krobi. Od 2000 roku był instruktorem w Lwóweckiej Orkiestrze Dętej, gdzie od razu, dzięki pogodnemu usposobieniu i znakomitej grze zyskał sympatię całej orkiestry i pracowników Miejsko-Gminnego Ośrodka Kulutry we Lwówku.

Z zespołem Poznań Brass związał się na stałe w roku 1998, choć pierwszy koncert zagrał na II Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Dawnej we Wrocławiu 15 maja 1993 roku. Od tego czasu zagrał w tym zespole 39 koncertów. Jego mistrzowska gra zawierała elementy, których nie można nauczyć się w żadnej szkole. Był przy tym zawsze skromnym, koleżeńskim i odpowiedzialnym muzykiem.

Najważniejszym koncertem zagranym przez Adama był koncert z okazji XX-lecia Zespołu, który odbył się 20 czerwca 2011 roku. Nikt z nas nie przypuszczał, że będzie to nasze ostatnie wspólne muzykowanie…

spisał Jacek Kortylewicz